Wielkopolski Klaster Mebel Design

Wielkopolski Klaster <MEBEL DESIGN> to inicjatywa klastrowa przedsiębiorstw sektora meblarskiego. W dniu 26 maja 2011 r., w siedzibie Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu, zostało podpisane porozumienie klastrowe pod nazwą „Wielkopolski Klaster <MEBEL DESIGN>”.

Inicjatorem podjętych działań mających na celu zintensyfikowanie współpracy między przedsiębiorstwami branży meblarskiej była Firma METALMEX Sp. J. z siedzibą w Wysogotowie. Doświadczenia zdobyte na spotkaniach organizowanych przez Wielkopolski Klaster Meblarski oraz ciągłe poszukiwanie rozwiązań innowacyjnych w celu wzmocnienia konkurencyjności swojej Firmy zmobilizowało przedstawicieli Firmy METALMEX do nawiązania współpracy z Wielkopolską Izbą Przemysłowo-Handlową w Poznaniu. Udział Firmy METALMEX w Projektach „KIGNET INNOWACJE” oraz „Centrum Promocji i Wsparcia Innowacyjności Organizacyjnej Przedsiębiorstw – stymulowanie relacji kooperacyjnych i współpracy pomiędzy firmami” (POIG, Działanie 5.2) umożliwił promocję i przekazanie wiedzy na temat działalności powiązań sieciowych współpracującym firmom oraz pozyskanie akceptacji formalnej współpracy sieciowej sześciu przedsiębiorstw branży meblarskiej oraz firmy doradczej. W skład grupy założycielskiej Inicjatywy Klastrowej weszły również:

  • Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
  • Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
  • Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa jako Koordynator Klastra.

Głównym celem “Wielkopolskiego Klastra MEBEL DESIGN” jest rozpowszechnienie produkcji mebli z lekkiej i ekologicznej płyty komórkowej. Narzędziem wspierającym jest opracowanie specyficznego meblowego designu, odznaczającego się wysoką jakością oraz oryginalnością związaną z regionalnymi wartościami kulturalnymi i naukowymi. W ramach wspólnych przedsięwzięć wykorzystywane są osiągnięcia Wydziału Technologii Drewna w zakresie prowadzonych badań nad właściwościami płyty komórkowej oraz kolejne badania podejmowane w celu pozyskania rozwiązań alternatywnych. W temacie wzornictwa/ designu swoim doświadczeniem wspierają nas projektanci wzornictwa przemysłowego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Wspólnym celem uczestników klastra jest opracowanie projektów innowacyjnych ekologicznych mebli o wyróżniającym się charakterze kojarzonym z wizerunkiem sektora meblowego w Wielkopolsce.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie klastra www.klastermebeldesign.pl