CZYM JEST ARBITRAŻ?
Z pojęciem „arbitraż” można się spotkać niejednokrotnie w różnych kontekstach. Ale co ono dokładnie oznacza? Czy arbitraż i sąd polubowny oznaczają tę samą instytucję?
Przedsiębiorca, który nie jest prawnikiem – gdy kontrahent nie wywiązuje się z zobowiązania – wie, że może zwrócić się do sądu. Wprawdzie będzie to bardzo długo trwało, ale w końcu wyrok zapadnie. Tylko, czy w każdej sprawie konieczne jest angażowanie i tak przeciążonych sądów?
Dla porządku należy wyjaśnić, że arbitraż w języku polskim jest pojęciem odnoszącym się do wszelkich form poddania jakieś sprawy pod osąd niezależnego arbitra. W węższym znaczeniu arbitraż to jedna z form alternatywnych metod rozwiązywania sporu. W jeszcze węższym zakresie arbitraż jest synonimem sądu polubownego.
Sąd polubowny
Jest to sposób rozstrzygania sporu przez sąd inny niż powszechny.
- ad hoc – strony wybierają arbitrów w danej sprawie,
- stały sąd polubowny – arbitrami są prawnicy, ekonomiści, inżynierowie, specjaliści z różnych branż, takim sądem jest np. Sąd Arbitrażowy Izb i Organizacji Gospodarczych Wielkopolski przy Wielkopolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.
DLACZEGO SĄD POLUBOWNY?
- szybkość postępowania – w sądzie polubownym załatwienie sprawy następuje niemal natychmiast
- względnie niskie koszty – koszty postępowania arbitrażowego są określone w regulaminie danego sądu; strona jest w stanie precyzyjnie oszacować już na początku sporu łączny koszt postępowania. Koszty procesu w sądzie powszechnym mogą zaskoczyć strony (opłaty sądowe, pełnomocnicy procesowi, rzeczoznawcy, dojazdy na kolejne rozprawy, itd.)
- skuteczność – po nadaniu klauzuli wykonalności wyrok sądu polubownego podlega wykonaniu
- mniejszy formalizm – postępowanie toczyć się może na warunkach określonych przez strony
- poufność – postępowanie przed sądem polubownym nie jest jawne, zaś wszystkich uczestników postępowania obowiązuje zasada poufności
JAK PODDAĆ SPÓR POD OSĄD SĄDU POLUBOWNEGO?
- W umowie z kontrahentem zawrzeć tzw. zapis na sąd polubowny. Zapis na sąd polubowny jest niczym innym, niż zobowiązaniem stron do skierowania sprawy do arbitrażu, zamiast do sądu powszechnego.
- Jeżeli w umowie, na tle której powstał spór pomiędzy przedsiębiorcami nie zamieszczono zapisu na sąd polubowny, strony mogą również poddać sprawę pod osąd arbitrażu, poprzez wniesienie pozwu i zgodę drugiej strony na właściwość sądu polubownego.
> Pobierz Regulamin
JAK PRZEBIEGA ARBITRAŻ?
- Biorący udział w sporze mają bezpośredni wpływ na to, kto osądzi ich sprawę. Każda ze stron wybiera arbitra – może pochodzić on spoza listy danego sądu. Strony mogą też uzgodnić, że ich sprawę rozpozna jeden arbiter.
- Dwaj wybrani przez strony arbitrzy, mianują superarbitra. Jednak, jeśli strony nie dokonają wyboru, automatycznie powołuje się trzech arbitrów z listy. (W przypadku stałych sądów arbitrażowych istnieją listy arbitrów danego sądu, a sądy te dbają o to, by na listach znajdowali się arbitrzy o najwyższym poziomie merytorycznym. Jeśli któraś z biorących udział w sporze stron uzna, że zaniedbano jej prawo do wyboru arbitra bądź składania pism, może wnieść o uchylenie wyroku. Jednak do takiego rodzaju sytuacji dochodzi bardzo rzadko.)
> Zobacz listę arbitrów - Strony mają wpływ na procedurę postępowania prowadzonego przez sąd arbitrażowy. Mogą umówić się, że np. postępowanie będzie dwuinstancyjne. Jeżeli strony nie uzgodniły inaczej obowiązującym jest regulamin sądu polubownego.
> Zobacz Regulamin - W przeciwieństwie do postępowania przed sądem powszechnym postępowanie arbitrażowe jest niejawne. Wszyscy uczestnicy postępowania obowiązani są do zachowania poufności.
- Wyrok wydany przez sąd polubowny jest wyrokiem rozstrzygającym i zamykającym sprawę (chyba, że strony umówiły się na dwuinstancyjność).
- Wyrok sądu polubownego po opatrzeniu go klauzulą wykonalności podlega egzekucji na zasadach ogólnych.
- W toku postępowania przed sądem arbitrażowym możliwe jest również zawarcie ugody.
CZY ARBITRAŻ (SĄD POLUBOWNY) JEST DLA KAŻDEGO PRZEDSIĘBIORCY?
Tak, sąd polubowny jest odpowiedni dla każdego. Możliwe są różne spory, np.:
- międzynarodowa firma budowlana – podwykonawca zatrudniający 5 pracowników,
- przedsiębiorca prowadzący działalność jednoosobowo – średniej wielkości przedsiębiorca (np. biuro rachunkowe zamówiło usługę montażu szaf biurowych),
- producent – mikro-przedsiębiorca (np. zakupione przez firmę instalacyjną materiały montażowe okazały się wadliwe),
- ubezpieczyciel – przewoźnik (np.: pomiędzy ubezpieczycielem, a przewoźnikiem jest spór co do zakresu ubezpieczenia towaru w przewozie międzynarodowym wg. Międzynarodowych Instytutowych Klauzul),
- główny wykonawca – inwestor.