- To wydarzenie minęło.
Czy Polska może nie przystąpić do strefy euro?
4 grudnia g. 10:00 - 15:00
Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Czy Polska może nie przystąpić do strefy euro?”
organizowanej przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. we współpracy z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym oraz Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem i Demokracją UAM pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
- Data: 4 grudnia 2024 r.
- Godzina: 10:00–15:15
- Miejsce: Sala sesyjna, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Al. Niepodległości 34, Poznań
- Rejestracja: LINK.
Udział w wydarzeniu jest możliwy po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do szybkiej rejestracji! - Szczegółowe informacje o konferencji
Program konferencji
Konferencja składać się będzie z trzech sesji tematycznych, które pozwolą uczestnikom pogłębić wiedzę na temat:
- fundamentów i wymiarów integracji europejskiej,
- bieżącej sytuacji Polski na drodze do strefy euro,
- prawnych, gospodarczych i społecznych uwarunkowań przyjęcia wspólnej waluty.
Każda sesja zostanie poprowadzona przez uznanych specjalistów i wzbogacona wystąpieniami ekspertów, którzy podzielą się swoimi analizami oraz prognozami na temat przyszłości Unii Europejskiej i roli Polski w zmieniającym się otoczeniu międzynarodowym.
Prelegenci:
W programie konferencji przewidziano wystąpienia następujących osobistości:
- prof. dr hab. Marek Belka – wybitny ekonomista, nauczyciel akademicki i polityk. W latach 2019-2024 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W latach 2010-2016 pełnił funkcję Prezesa NBP. W latach 2004-2005 był premierem rządu RP.
- prof. dr hab. Marian Gorynia – profesor na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Wiceprzewodniczący Rady Doskonałości Naukowej (2019-2023 oraz 2024-2027). Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (od 2021). W latach 2008–2016 rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
- prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse – socjolog, politolog i historyk. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendysta Uniwersytetu w Oxfordzie, Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Georgetown, a także Instytutu Nauk Społecznych im. Max’a Planck’a w Kolonii.
- prof. dr hab. Danuta Hübner – ekonomistka i polityk, profesor nauk ekonomicznych. Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej w latach 2004-2009. Posłanka do Parlamentu Europejskiego w VII, VIII i IX kadencji.
- Stefan Kawalec – prezes firmy doradztwa strategicznego Capital Strategy. W latach 1989 – 1991 główny doradca ekonomiczny wicepremiera i ministra finansów. Współautor „Planu Balcerowicza”. W latach 1991-1994 wiceminister finansów.
- prof. UW dr hab. Ryszard Kokoszczyński – profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pracuje od 1977 r. Od 1987 r. związany zawodowo także z Narodowym Bankiem Polskim. W latach 2015-2021 był członkiem zarządu NBP.
- dr hab. Grzegorz Kuca, prof. UJ – jest profesorem w Katedrze Prawa Ustrojowego Porównawczego i zastępcą kierownika Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz adwokatem w Okręgowej Izby Adwokackiej w Krakowie.
- prof. dr hab. Artur Nowak-Far – profesor zwyczajny nauk prawnych, doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej. Uznany ekspert prawa finansowego, w tym prawa finansowego Unii Europejskiej. W latach 2013-2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
- prof. dr hab. Witold Orłowski – profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki i publicysta. Jest profesorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, a także głównym doradcą ekonomicznym PwC w Polsce.
- prof. dr hab. Dariusz Rosati – profesor nauk ekonomicznych i polityk. Jest profesorem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Były minister spraw zagranicznych (1995–1997), członek Rady Polityki Pieniężnej (1998–2004), poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VIII kadencji (2004–2009, 2014–2019), poseł na Sejm VII i IX kadencji (2011–2014, 2019–2023).
- dr Anna Materska-Sosnowska – politolożka, komentatorka życia politycznego, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Zatrudniona w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
- prof. UAM dr hab. Hanna Suchocka – profesor w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prezes Rady Ministrów RP w latach 1992-1993, Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny w latach 1997-2000. Pełniła funkcję ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej (2001-2013) i ambasadora RP przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim (2002-2013).
- prof. UAM dr hab. Krzysztof Urbaniak – politolog, prawnik, ekonomista. Profesor w Zakładzie Systemów Politycznych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Radca prawny, Wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Prezes Zarządu Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.
Szczegółowe biogramy prelegentów
Dlaczego warto wziąć udział?
Udział w konferencji stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy na temat kluczowych aspektów gospodarczych i prawnych, które mogą znacząco wpłynąć na dalszy rozwój naszego kraju. Wspólnie podejmiemy refleksję nad przyszłością Polski w strukturach europejskich, analizując zarówno szanse, jak i wyzwania oraz potencjalne konsekwencje przystąpienia do strefy euro. To także możliwość wymiany poglądów z uznanymi ekspertami oraz lepszego zrozumienia procesów i wyzwań związanych z integracją europejską.
Konferencja odbywa się w ramach przygotowań do XI Kongresu Ekonomistów Polskich, który jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w grudniu 2025 roku. Wydarzenie to stanowi część szeroko zakrojonych działań na rzecz promowania kluczowych zagadnień współczesnej ekonomii.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tej Konferencji!