Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Seminarium CMS: „Nowa rzeczywistość prowadzenia biznesu…”

20 kwietnia 2022 g. 11:00 - 13:00

Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa wraz z nowym członkiem, Kancelarią CMS, zapraszają na seminarium: „Nowa rzeczywistość prowadzenia biznesu – roszczenia związane z COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. Jak się przygotować do tych roszczeń, jak się przed nimi bronić?”


TERMIN: 20 kwietnia 2022, godz. 11:00 – 13:00
MIEJSCE: wydarzenie odbywać się będzie w trybie hybrydowym, stacjonarnie w siedzibie WIPH oraz online

Już dawno prowadzenie biznesu w skali zarówno globalnej jak i lokalnej nie było narażone na tak dynamiczne zmiany jak obecnie, a co za tym idzie, na konieczność dostosowania się do nowych warunków. Od 2020 roku pandemia COVID-19, a od lutego 2022 roku wojna w Ukrainie tworzą nową rzeczywistość i otoczenie działalności biznesowej na całym świecie. Ostateczne konsekwencje tych wydarzeń są z jednej strony nieprzewidywalne, z drugiej zaś mają już dzisiaj wymierny wpływ na realizowane kontrakty w każdej sferze gospodarki, stanowiąc podstawę roszczeń zgłaszanych przez strony umów.

Jak przygotować roszczenia i jak je uzasadnić, aby przyniosły zamierzony rezultat? Czy istnieje przepis na obronę przed roszczeniami drugiej strony? Czy każdy spór musi się kończyć długoletnim postępowaniem sądowym? Co zrobić, żeby go uniknąć?

Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi wspólnie z ekspertami z kancelarii CMS. Spotkanie poprowadzą: Michał Andruszkiewicz, counsel z zespołu projektowego, szef biura CMS w Poznaniu oraz Marcin Zbytniewski, counsel z zespołu postępowań spornych.


REJESTRACJA

Udział jest bezpłatny. Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej tj. w siedzibie WIPH oraz online.

UWAGA! Liczba miejsc stacjonarnych jest ograniczona. O udziale w siedzibie WIPH decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia konkurencji nie będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@wiph.pl

W temacie wiadomości prosimy wpisać „Seminarium CMS” oraz podać następujące informacje: imię i nazwisko, stanowisko, firma, telefon, adres e-mail do kontaktu, z dopiskiem „tryb online” lub „tryb stacjonarny”.

Link do spotkania zostanie udostępniony osobom zarejestrowanym dzień przed spotkaniem.


AGENDA
  1. Kwalifikacja zdarzeń związanych z wojną w Ukrainie oraz pandemią COVID-19
    • Czy wojna w Ukrainie to siła wyższa?
    • Czy COVID-19 może być taktowane jako siła wyższa obecnie?
    • Jak traktować zmiany prawa związane z wojną w Ukrainie lub Covid-19 na gruncie zawartych umów?
    • A co jeżeli umowa nic nie mówi o nadzwyczajnych zdarzeniach – podstawy roszczeń wynikające z przepisów Kodeksu Cywilnego.
  2. Jak przygotować się do roszczeń drugiej strony i czy ma to sens – czyli o unikaniu sporów sądowych i arbitrażowych.
  3. Skutki wojny w Ukrainie oraz COVID-19 dla realizacji umów
  4. Roszczenia wynikające z pośrednich konsekwencji wojny oraz COVID-19: braku dostępności surowców, wzrostu cen surowców, braku dostępności siły roboczej, przerwania łańcuchów dostaw, dłuższego proces produkcji, inflacji, wzrostu stóp procentowych, ryzyka kursowego, wzrostu kosztu siły roboczej, wzrostu cen dostaw podwykonawców.
    • Konsekwencje dla terminowej realizacji kontraktu.
    • Konsekwencje dla zakresu realizacji kontraktu.
    • Zgłaszanie roszczeń czasowych i pieniężnych (?); waloryzacja lub zmiana wynagrodzenia (również ryczałtowego)
    • Obrona przed roszczeniami – przygotowanie i strategia.
    • Rozwiązanie Umowy?
    • Utrata dofinansowania
    • Kary umowne i odszkodowanie.
  5. Obowiązki stron umowy do przeciwdziałania skutkom wojny i innych zdarzeń niezależnych od strony (np. Covid-19) – postanowienia umowy a przepisy prawa.
  6. Case study – przykłady roszczeń i strategia obrony

Michał Andruszkiewicz, adwokat i counsel w zespole projektowym kancelarii CMS, szef biura CMS w Poznaniu.

Michał specjalizuje się w doradztwie dla sektora energetycznego oraz chemicznego i od ponad 14 lat kompleksowo wspiera klientów w różnych aspektach prawnych związanych z prowadzeniem działalności w tych sektorach. Doświadczenie Michała obejmuje między innymi doradztwo przy realizacji dużych instalacji petrochemicznych (m.in. instalacji wytwarzających propylen oraz polipropylen, kompleksu olefin), nowych bloków energetycznych (w tym bloków gazowo-parowych oraz węglowych), inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz projektów związanych z rozbudową sieci elektroenergetycznej. Michał w szczególności wspiera swoich klientów przygotowując oraz negocjując umowy o generalne wykonawstwo inwestycji (w tym umowy EPC), umowy dostaw gazu oraz sprzedaży energii elektrycznej, umowy z inżynierem kontraktu oraz umowy o roboty budowlane, umowy dostawy oraz umowy serwisowe.

Michał doradza w kwestiach regulacyjnych związanych z zasadami funkcjonowania rynku energii elektrycznej oraz gazu, a także specjalizuje się w zakresie regulacji związanych z inwestycjami obejmującymi wodór jako nośnik energii.

 

Marcin Zbytniewski, adwokat i counsel w zespole postępowań spornych kancelarii CMS.

Marcin specjalizuje się w szeroko rozumianych sporach, zarówno na etapie sądowym, jak i przedsądowym. Reprezentuje klientów (z sektora budowlanego, energetycznego, farmaceutycznego, lotniczego i ubezpieczeniowego) w postępowaniach gospodarczych przed sądami powszechnymi i trybunałami arbitrażowymi.

Na zakres jego specjalizacji składa się szeroko rozumiane zarządzanie roszczeniami w procesach budowlanych, w tym w szczególności w ramach kontraktów opartych o wzorce FIDIC. W zakresie sporów budowlanych posiada szerokie doświadczenie w reprezentowaniu zarówno wykonawców, jak i inwestorów w inwestycjach infrastrukturalnych, a także w sektorze energetycznym (bloki energetyczne, w tym gazowo-parowe, opalane biomasą, a także zasilane gazem koksowniczym). Reprezentuje zarówno wykonawców, jak i podwykonawców w dochodzeniu roszczeń o wydłużenie terminów realizacji, pokrycie kosztów bezpośrednich oraz waloryzację wynagrodzenia wykonawcy.

Szczegóły

Data:
20 kwietnia 2022
Czas:
11:00 - 13:00