Wczoraj miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystym otwarciu Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym. Dziękuję za zaproszenie Wójtowi Gminy Tarnowo Podgórne Tadeuszowi Czajce.

„Takiej budy jeszcze nie było” to hasło przyświecające temu ultranowoczesnemu budynkowi. Docelowo będzie się w nim kształcić się 800 zawodowców. W technikum będzie można zdobyć m.in. zawód technika informatyka. W szkole branżowej mechanika, stolarza, cukiernika, kucharza czy tapicera.

Ciekawostką jest, że szkoła jest wspólną inicjatywą Gminy Tarnowo Podgórne oraz lokalnych przedsiębiorców z TSP – Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. TSP zarządza Pan Ryszard Balcerkiewicz (założyciel marek meblarskich Balma Office Furniture i NOTI). To właśnie przedsiębiorcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników. W firmach współpracujących uczniowie będą mogli odbywać zajęcia praktyczne. Z czasem będą zatrudniani tam jako młodociani pracownicy.

Jestem pod wrażeniem inicjatywy, zaplecza technicznego oraz z uznaniem patrzę na inwestycje w młodzież w kierunku kształcenia zawodowego. Stale obserwując rynek pracy, śmiało mogę stwierdzić, że takie działania są szalenie ważne i potrzebne dla rozwoju gospodarki i nasycenia rynku specjalistami.