COMPETE IN – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego od kwietnia 2016 r. realizuje międzynarodowy projekt dotyczący wspierania konkurencyjności regionów poprzez internacjonalizację, skupiający się w szczególności na poprawie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w obliczu globalizacji gospodarki.

COMPETE IN „Konkurencyjne obszary poprzez internacjonalizację: konkurencyjność MŚP w zglobalizowanych regionach”. Wielkopolska wymienia się doświadczeniami dotyczącymi wspierania internacjonalizacji MŚP z europejskimi regionami.

Projekt zakłada stworzenie katalogu dobrych praktyk, obejmującego sprawdzone rozwiązania w zakresie wspierania ekspansji zagranicznej MŚP, przyciągania inwestorów i nawiązywania międzynarodowych partnerstw gospodarczych. W procesie ich wyboru uczestniczą członkowie tzw. Lokalnej Grupy Interesariuszy (LGI), która w każdym regionie skupia instytucje posiadające długoletnie doświadczenie
i wiedzę we wspieraniu internacjonalizacji regionalnej gospodarki.

W marcu 2018 r. rozpoczęły się przygotowania do organizacji warsztatów transferowych dobrych praktyk wybranych przez Województwo Wielkopolskie do pogłębionej analizy:

  1. „TRIIP –The Regional Innovation Internationalization Project” miasta Gåvle (Szwecja),

    dotyczący wsparcia regionalnych mikroprzedsiębiorstw w podejmowaniu międzynarodowej działalności. Firmy przystępujące do projektu w pierwszej kolejności poprzez samoocenę z udziałem trenera oceniają swoją dojrzałość i zdolność do wprowadzenia produktów/usług na rynek zagraniczny. Podmioty, które zostaną pozytywnie ocenione, przechodzą do głównej fazy, w której dzięki udziałowi w warsztatach i seminariach, pozyskują wiedzę dotyczącą: rozwoju pomysłów na biznes i innowacje, strategicznego planowania rynku, brandingu, opakowania produktu i usługi rozwoju komunikacji, a także mają możliwość odbycia dwóch wyjazdów terenowych na wskazane rynki. Udział w fazie samooceny jest bezpłatny, natomiast w fazie głównej przedsiębiorcy ponoszą opłatę w wysokości 500 EUR.

  2. „Programy wsparcia internacjonalizacji MŚP: XPANDE oraz SICOMEX” regionu Walencja (Hiszpania).

    Program XPANDE oferuje szkolenia i usługi doradcze dla MŚP z regionu, które rozpoczynają działalność eksportową. Dodatkowo, w ramach indywidualnych sesji konsultacyjnych z ekspertem, firma tworzy własną strategię eksportu, a następnie z uzyskanej dotacji pokrywa wydatki na jej wdrożenie. Przedsiębiorstwo ponosi częściowe koszty dopiero w fazie wdrożenia strategii, etap doradztwa współfinansowany jest przez Izbę Handlową.
    Program SICOMEX oferuje firmom możliwość skorzystania z tzw. agenta/brokera eksportowego, wybieranego w obcym kraju, posiadającego dobrą znajomość rynku lokalnego. W ustalonym okresie czasu ekspert ten świadczy usługi wprowadzenia produktów lub usług na zagraniczny rynek dla ograniczonej liczby firm. Uczestniczący w programie eksporterzy z wybranych sektorów gospodarki ponoszą roczną opłatę za możliwość korzystania z usług agenta oraz tzw. opłatę za sukces.

19 marca 2018 r. odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego spotkanie robocze Lokalnej Grupy Interesariuszy Projektu COMPETE IN. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat wymienionych praktyk oraz wymienili uwagi i opinie dotyczące obu zagranicznych programów wsparcia internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz perspektyw zaimportowania ich elementów do programów realizowanych w Wielkopolsce. Uzgodnili również zagadnienia, które zagraniczni eksperci powinni poruszyć podczas planowanych na maj i czerwiec br. warsztatów transferowych. Propozycje zagadnień zostały przekazane partnerom ze Szwecji i Hiszpanii.

W dniach 21-24 marca 2018 r. odbyła się wizyta studyjna w Walencji (Hiszpania) Komisji Gospodarki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem Pana Macieja Sytka, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Pani Mirosławy Kaźmierczak, Przewodniczącej Komisji Gospodarki. Uczestnicy delegacji z Wielkopolski spotkali się z Ministrem ds. Zrównoważonej Gospodarki, Sektorów Produkcyjnych, Handlu i Pracy Regionu Walencji, Panem Rafaelem Climentem i Dyrektor Generalną ds. Internacjonalizacji, Panią Marię Dolores Parra. Odwiedzili również Instytut Konkurencyjności i Przedsiębiorczości w Walencji (IVACE), gdzie zapoznali się z działalnością Instytutu, programami i usługami eksportowymi oferowanymi przez Instytut, jak również wysłuchali prezentacji dotyczącej współpracy gospodarczej między Regionem Walencji a Wielkopolską. W siedzibie Izby Handlowej Walencji delegatom z Wielkopolski przybliżono programy wsparcia XPANDE i SICOMEX oferowane przez Izbę Handlową i Federację Eksporterów ARVET. Program wsparcia start-upów przez Miasto Walencja “Valencia Activa” został zaprezentowany w trakcie wizyty w Ratuszu.  W ramach wizyty studyjnej uczestnicy delegacji odwiedzili również Park Technologiczny REDIT w Paterna, pełniący rolę sieci instytytów technologicznych.

Kolejnym etapem w pracach projektowych będą planowane na czerwiec br. warsztaty transferowe wymienionych dobrych praktyk. Zostaną one przybliżone przez ekspertów z Hiszpanii i Szwecji.

PLATFORMA LEARNINGOWA PROGRAMU INTERREG EUROPA

Wszyscy zainteresowani pozyskaniem dodatkowych informacji na temat polityk regionalnych mogą odwiedzić platformy Programu Interreg Europa: http://www.interregeurope.eu/policylearning/, prowadzone przez zespoły ekspertów i Wspólny Sekretariat programu (Lille, FR), w 4 grupach tematycznie odpowiadających priorytetom programu: Badania i innowacje, Konkurencyjność MŚP, Gospodarka niskoemisyjna, Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami. Oferują one bezpłatny ogólnoeuropejski zasób wiedzy na temat projektów, polityk, praktyk, wychodzący poza programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

 

PARTNERZY PROJEKTU

1.       Miasto Reggio Emilia –  Partner Wiodący (Włochy);

2.       Instytut Konkurencyjności i Przedsiębiorczości w Walencji (Hiszpania);

3.       Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju (Polska);

4.       Województwo Wielkopolskie / Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (Polska);

5.       Leeds Beckett University (Wielka Brytania);

6.       Miasto Gӓvle (Szwecja);

7.       Agencja Rozwoju Gospodarczego Regionu Emilia-Romagna (Włochy).

 

COMPETE IN jest częścią

INTERREG EUROPA,

programu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), który ma na celu pomoc europejskim regionalnym
i lokalnym władzom publicznym
w rozwoju i wdrażaniu lepszej polityki na rzecz mieszkańców i społeczności,
porzez dzielenie się pomysłami oraz  doświadczeniami.

 

Więcej informacji o projekcie
i programie dostępne jest na stronie: www.interregeurope.eu/competein.