Dziś mija termin złożenia JPK_VAT za styczeń. Plik muszą przesłać wszyscy, którzy są czynnymi podatnikami VAT. W związku z tym eksperci JPK w urzędach skarbowych będą dyżurować przy telefonach do godziny 22.00. Wysłałeś JPK_VAT? Sprawdź co dalej…
JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT (w tym także rolnicy i taksówkarze, którzy rozliczają się ryczałtem VAT-12) mają obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego.
telefony – dyżury JPK – 26_02_2018
Wysłałeś JPK_VAT? Sprawdź co dalej…
Do 26 lutego 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT powinni przesłać fiskusowi Jednolity Plik Kontrolny. Co dzieje się z przesłanymi informacjami i czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy?
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i wysłałeś już plik JPK_VAT, nie zapomnij o tym, aby pobrać UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) – to Twój dowód na to, że plik JPK dotarł do urzędu. Prawidłowo wysłany dokument powinien mieć w systemie status „200”. Tylko dla tak oznaczonego pliku można pobrać UPO. W zależności od wybranej formy wysyłki różny będzie sposób uzyskania poświadczenia. Szczegóły znajdziesz w Portalu Podatkowym.
Złożony plik JPK_VAT można korygować. Taka konieczność może się pojawić, gdy w ewidencji VAT następują zmiany, np. po otrzymaniu faktury korygującej od kontrahenta za zakupy dla firmy, czy po wystawieniu klientom faktury do paragonów, z których obrót został już rozliczony i wykazany w złożonym wcześniej pliku.
Na stronie jpk.mf.gov.pl znajdziesz wskazówki w jaki sposób odpowiednio oznaczać takie korekty. Nie ma ograniczeń co do ilości przesyłanych korekt.
Przesyłane dane są analizowane przez administrację skarbową. Jeśli w wysłanym pliku pojawią się niezgodności, zostaniesz powiadomiony o tym e-mailowo (z adresu dppt.automat@mf.gov.pl) lub SMS-em i poproszony o wyjaśnienie. Jeśli ją otrzymasz, skontaktuj się ze swoim urzędem skarbowym, aby ustalić co jest przyczyną niezgodności i czy potrzebne będzie złożenie korekty.