Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Śniadanie Biznesowe: Czy Twoja firma jest gotowa na niezapowiedzianą wizytę organów kontroli lub ścigania?

17 maja 2018 g. 09:30 - 13:00

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa oraz kancelaria Noerr Biedecki Sp. k. serdecznie zapraszają do udziału w śniadaniu biznesowym „Czy Twoja firma jest gotowa na niezapowiedzianą wizytę organów kontroli lub ścigania?”

Każde przedsiębiorstwo może stać się przedmiotem przeszukania prowadzonego przez polskie lub europejskie organy kontroli albo organy ścigania.

Bez zapowiedzi w siedzibie lub oddziale firmy może zjawić się nie tylko Policja (np. funkcjonariusze jednostki CBŚ), ale także organy kontroli antymonopolowej (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Komisja Europejska), organy kontroli celno-skarbowej (funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej działającej w ramach Krajowej Administracji Skarbowej) czy też Państwowa Inspekcja Pracy.

Taka niezapowiedziana wizyta, często umundurowanych funkcjonariuszy, nie należy do przyjemnych i jest bardzo stresująca, zarówno dla kierownictwa jak i pracowników, co bardzo często prowadzi do nadmiernego i bezrefleksyjnego podporządkowania się instrukcjom urzędników (funkcjonariuszy) albo wręcz odwrotnie, nieumyślnego utrudniania podejmowanych przez nich czynności.

Ponieważ uprawnienia poszczególnych organów nie są jednakowe, tym trudniejsze jest rozpoznawanie i odpowiednie reagowanie na przekroczenie zakresu uprawnień przez funkcjonariuszy bez narażania przedsiębiorstwa na sankcje za utrudnianie prowadzonego postępowania.

W celu porównania upoważnień wybranych organów oraz przedstawienia modelowych rozwiązań wdrażanych w przedsiębiorstwach na wypadek niezapowiedzianej wizyty urzędników Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa oraz kancelaria Noerr zapraszają Państwa na spotkanie, na którym przybliżymy zagadnienia praktyczne związane z przeszukaniami prowadzonymi przez wybrane organy kontroli i ścigania.

Szczególną uwagę poświęcimy kwestii przygotowania pracowników oraz zaplecza technicznego. Spotkanie to będzie doskonałą okazją do omówienia i porównania zakresu współpracy wymaganej od podmiotu kontrolowanego i jego pracowników w poszczególnych przypadkach.

W trakcie spotkania będziemy także obalać mity związane z wizytami służb kontrolnych:
  • moja firma jest za mała żeby zainteresowały się nią Służba Celno-Skarbowa, UOKiK czy PiP;
  • tylko Policja może zjawić się w mojej firmie bez żadnego uprzedzenia;
  • zawsze można odmówić składania wyjaśnień, powołując się na potencjalną odpowiedzialność karną grożącą mnie lub moim bliskim;
  • dokumenty oraz korespondencja adwokatów i radców prawnych nie mogą być weryfikowane ani konfiskowane;
  • pracownicy w mojej firmie zmieniają się zbyt często i nie ma sensu przeprowadzać szkoleń wewnętrznych;
  • wewnętrzne procedury postępowania to kolejne niepotrzebne instrukcje, których nikt nie czyta.

Spotkanie poprowadzi Marta Smolarz, która kieruje działem praktyki ochrony konkurencji w kancelarii Noerr i posiada ponad 7-letnie doświadczenie w zakresie ochrony konkurencji, a także wdrażania procedur zgodności w ramach przedsiębiorstwa.

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zgłoszenia na załączonym formularzu zgłoszeniowym proszę przesyłać mailowo na adres poznan@ahk.pl do 15.05.2018.
Ilość miejsc ograniczona. Wysyłamy potwierdzenie rejestracji. 

ZGLOSZENIE

Dodatkowych informacji udziela: Ewelina Gnatkowska, tel. 61 227 54 95

Szczegóły

Data:
17 maja 2018
Czas:
09:30 - 13:00