W ramach projektu realizowanego na zlecenie Urzędu Miasta zapraszamy na warsztaty o tematyce eksportowej.

Kolejne spotkanie tego cyklu Eksportowy Poznań odbędzie się w dniu 13.10.2015 w godz. 11.00-13.00

Temat:
Odzyskiwanie i windykacja należności – europejski nakaz zapłaty

Wprowadzenie:
Już teraz przedsiębiorcy i obywatele z Polski mają możliwość złożenia elektronicznych pozwów w celu rozstrzygnięcia transgranicznych sporów prawnych do sądów w  wybranych krajach. Pilotażowe procedury projektu E-CODEX umożliwią m.in. sprawne egzekwowanie należności od nieuczciwych kontrahentów z krajów UE oraz usprawnią postępowania w wielu sprawach cywilnych i gospodarczych.
Europejski nakaz zapłaty (ENZ) umożliwia egzekwowanie wierzytelności pieniężnych od dłużnika zagranicznego. Celem postępowania wprowadzonego przez Rozporządzenie nr 1896/2006 jest uproszczenie, przyspieszenie oraz ograniczenie kosztów procesów sądowych w sprawach transgranicznych. Postępowanie ma zastosowanie do transgranicznych spraw cywilnych i handlowych dotyczących bezspornych roszczeń pieniężnych.
Cała komunikacja pomiędzy powodem a sądem łącznie z otrzymaniem europejskiego nakazu zapłaty odbywa się online.

Warsztat adresowany jest dla przedsiębiorców, w szczególności eksporterów/importerów oraz przedsiębiorców współpracującymi z partnerami zagranicznymi. Spotkanie pozwoli uzyskać praktyczną wiedzę  zakresu odzyskiwania należności od kontrahentów z UE, od polubownego rozstrzygnięcia sporu po postępowanie sądowe oraz egzekucję należności.  Celem warsztatów będzie przedstawienie zagadnień związanych z międzynarodowymi postępowaniami sądowymi, w tym inicjatywami pozwalającymi na szybszą, skuteczniejszą i tańszą procedurę.

Prowadzący:
Lucyna Łuczak-Noworolnik: radca prawny, doktorantka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania, w którym realizuje zadania związane z informatyzacją administracji publicznej oraz wymiaru sprawiedliwości zarówno na szczeblu krajowym, jak również w wymiarze międzynarodowym, czynnie zaangażowana w pracę w ramach projektów z grupy tzw. Large Scale Pilot tj. e-SENS oraz e – CODEX (wcześniej także epSOS oraz SPOCS), jak również w projektach na szczeblu krajowym, w tym  w szczególności związanych z uruchomieniem pojedynczego punktu kontaktowego (ePK), autor artykułów naukowych o tematyce związanej z e – wymiarem sprawiedliwości oraz e – administracją.

Andrzej Żurawski: partner w kancelarii Dawidowicz Grochowski Żurawski Sp. p., Członek Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu, adwokat o wieloletnim doświadczeniu w problematyce postępowań gospodarczych w szczególności postępowań transgranicznych, autor artykułów m. in. na temat międzynarodowych procedur windykacyjnych realizowanych przy wykorzystaniu instytucji europejskiego nakazu zapłaty, prelegent na konferencjach krajowych
i międzynarodowych odnoszących się do zagadnień związanych z transgranicznym dochodzeniem należności pieniężnych.

FORMULARZ

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: a.cicha@wiph.pl

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, św. Marcin 24 lok.402, 61-805 Poznań, (IV piętro, biurowa część galerii MM, wejście z narożnika ulic św. Marcin i al. Marcinkowskiego, przez recepcję lub z parkingu podziemnego poziom -2 lub -3).

Po szkoleniu uczestnicy, ustalając wcześniej termin, będą mogli skorzystać z indywidualnych usług doradczych.

Więcej informacji o projekcie „Eksportowy Poznań” znajdziecie Państwo również na oficjalnym portalu Urzędu Miasta Poznania Eksportowy Poznań